Péče o tetování

Správná péče je důležitá pro zachování kvality tetování a jeho zdravé hojení.

Během hojení se vyhni přímemu slunci - kůži vždy zakryj, aby se nespálila a nechoď do solaria. Nos prodyšné oblečení, aby mohla kůže dýchat a nesportuj nebo nedělej jiné aktivity, při kterých dochází k většímu pocení a fyzickému namáhání kůže. Nenos těsné oblečení a vyhni se jakémukoli tření, škrábání nebo doteku čerstvého tetování.

Po skončení sezení

  • Po dokončení tetování tatér místo zakryje ochrannou fólií. Tím je tetování chráněno před bakteriemi a možnou kontaminací.
  • Než se pustíš do sundávání folie, tak si pořádně umyj ruce. Ruce měj čisté vždy, když se svého nezahojeného tetování dotýkáš.
  • Potravinářskou folii sundej večer před spaním. Případně ráno, pokud se tetování protáhlo do večerních hodin.
  • Suprasorb folii sundej za 24 hodin. Ideální je odlepit ji ve sprše pod vlažnou vodou, aby se lepidlo rozmočilo a folie šla snadněji odlepit.
  • Pokud se folie sama odlepí dříve než za 24 hodin, nalep druhou folii a postupuj dale podle instrukcí.
  • Po sundání folie omyj tetování antibakteriálním mýdlem a spláchni vlažnou vodou. Ručník, který budeš používat k sušení, musí být čistý. Můžeš také použít čisté kuchyňské utěrky. Tetování nedrhni, ale jen jemně přikládej ručník nebo utěrku.
  • Po celou dobu hojení kontroluj stav tetování, jestli se zlepšuje. V opačném případě kontaktuj tatéra.

Po sundání folie

Po sundání první folie nalep druhou Suprasorb folii (viz obr. níže), kterou nech na kůži 3-7 dnů. Během této doby pouze kontroluj kůži pod folií v okolí tetování jestli nerudne, netvoří se na ní červené flíčky a necítíš pocit hoření. Pokud na sobě některý z těchto jevů pozoruješ, tak máš nejspíš alergickou reakci na Suprasorb folii. V takovém případě folii urychleně sundej, kontaktuj tatéra a pokračuj v péči o tetování bez folie.

Pokud nemáš druhou Suprasorb folii nebo se u tebe projeví alergická reakce na Suprasorb folii, tak nech tetování nejlépe několik hodin na vzduchu, aby se mírně vysušilo. Bez adekvátního času pro vyschnutí pokožky totiž hrozí kontaminace od prostěradla. Během prvních dní bude tetované místo vylučovat tkáňový mok, dbej na to, abys jej udržel v čistotě a suchu. Pokud je to možné, vyhni se „špinavým“ pracem, kde by mohlo dojít k infekci. V případě, že se takovým činnostem vyhnout nemůžete, zakryjte tetování novou čistou potravinářskou fólií, ale vždy jen na pár hodin. První týden myj tetování ráno a večer antibakteriálním mýdlem (na hodně exponovaných místech klidně častěji - prsty, nohy apod). To vysušuje pokožku, proto bude po umytí nejspíš suchá. To vyřešíš mazáním Bepanthenem.

Mazání

Po sundání folie začíná období mazání až do té doby, dokud nebude pokožka zcela zahojená. Na mazání používej krém Bepanthen, který seženeš v lékárně. Nepoužívej jiné přípravky ani kosmetiku - mohou způsobit komplikace při hojení. Před mazáním umyj tetování dezinfekčním mýdlem, aby se do tetovací rány nezatřely nečistoty. Je velmi důležité udržovat tetování stále nesuché, nikdy však nenanášej příliš tlustou vrstvu krému, která by tetování udusila a způsobila mokvání rány. Stačí natřít velmi tenkou vrstvou klidně několikrát za den. Suché tetování se bude projevovat nepříjemným táhnutím. Při oblékání se vyhni příliš upnutému oblečení, oblečení, které pouští chloupky a umělým materiálům, které jsou neprodyšné. Nos vždy čistý oděv. Nejlepší pro nezahojené tetování je nechat ho dýchat a ničím nezakrývat.


Po prvních dnech

Po prvních dnech se svrchní vrstva tetování začne pomalu sloupávat. Nijak tomu nepomáhej, protože barevné kousky suché kůže nebo stroupky, které neodpadnou samy, ale násilně je odstraníš, s sebou vytrhnou i pigment pod nimi a v tetování se tak objeví světlé „vypadlé“ místo, které bude třeba retušovat na dalším sezení. Pokračuj stále v mazání Bepanthenem dokud je tetování suché a v žádném případě si tetování neškrábej a neloupej stroupky.


3 týdny od sezení

Po třech týdnech můžeš začít opět navštěvovat místa jako jsou sauny, koupaliště nebo fit centra. Můžeš zmírnit intenzitu mazání.


Případné doplňení barvy

Po zhruba měsíci je tetování 100% zahojené. Na některých místech může být barva světlejší nebo úplně vynechaná. V tomto případě kontaktuj tatéra pro domluvení korektury.


Po celý život

Zdravá kůže znamená krásné tetování, a proto pokud se jí budeš i nadále věnovat běžnými kosmetickými krémy, bude tvoje tetování vypadat mnohem lépe. Chraň své tetování před sluncem, používejte krémy s vysokým UV faktorem (minimálně faktor 50). Slunce ničí pigmenty tvého tetování – stejně jako pigmenty na venkovních billboardech nebo na starých fotkách. Některé barvy jako červená nebo žlutá jsou choulostivější než jiné. Ochrannou péčí můžeš tyto nechtěné vlivy minimalizovat.